Isaszeg
Beszámoló az Isaszegi Csata Emléktúráról
Notter Béla, 2009. április 7. 09.04Örömmel számolhatunk be arról, hogy csodálatos, szinte nyarat idéző tavaszi időben nagyszámú lelkes turista, tele optimizmussal kezdte meg az isaszegi Csata Emléktúra 45, 30 vagy 15 km-es táv kilométereinek „fogyasztását”, majd a túra végén elfáradva, de élményekkel gazdagabban fejezte azt be.
A túra hete lázas készülődéssel, útfestéssel, italok, élelmiszerek, „nassok” beszerzésével telt el. Szombaton délután Balogh Henrik „irányításával” Zolival és Szmolicza Pistával (1. kép), valamint a Nyugdíjasok Baráti Köre segítségével sátrat állítottunk fel. Erre nem is az emléktúra, hanem egy nagy teljesítménytúra-esemény miatt volt szükség. Ez a nagy esemény a Tavaszi Hadjárat elnevezésű teljesítménytúra-sorozat hétvégi rendezvénye volt. A hétvégi túra elkezdődött szombaton a Tápióbicskei Csata Emléktúrával (50, 25, 22 és 8 km-es távok), folytatódott az Éjszakai Hadjárat nevű túrával (távok: 65 és 45 km), befejezése pedig az Isaszegi Csata Emléktúra (45, 30, 15 km) volt. Az első túrázók hajnali fél négy felé értek Isaszegre. Azért állítottunk sátrat, hogy 6 órai indulásig egy kicsit le tudjanak pihenni. A túrázókat a szervező Hevér Gábor fogadta (2. kép).
Ilyen előzmények után tegnap végre elérkezett az Isaszegi Csata Emléktúra nagy napja. Fél hatkor kezdtük nejemmel, és a társrendezőinkkel az Útvonalkövetők Klubjával (UKK) - ott is elsősorban Jakab Pannival és Gethe Lacival - regisztrációs helyiség berendezését a turisták fogadására. Megérkeztek első pontőreink is - Zsigri Jutka, Balla Zsuzsa, Farkas Inci, Tarjáni Ági és Feri -, akiknek 6-és 7 óra között kellett elfoglalni ellenőrzőpontjaikat. Még 6 óra sem volt (3. kép), mikor már legalább 15-20-an már elkezdték a regisztrációs lapokat kitölteni. Részükről a regisztráción Balogh Zoli és Heni (4. kép) volt kezdéskor. Elkezdtem a pontőröket a posztjukra fuvarozni. Incit és Marit a Szobor-hegyre, Mariannt és Budaházi Zsuzsát a Sápi-útra. Jutka és Balla Zsuzsa kis izgalmak és tiszteletkörök után, de szerencsésen megérkeztek Szentgyörgypusztára. Hajni és Marci felvezetésemmel eljutott a Mély-árokba.
Szerencsére közben a turisták csak gyűltek és gyűltek (5-7. kép). Egy-egy vonat beérkezése után kicsit jobban összefutottak, de úgy gondoljuk, öt percnél tovább senkinek sem kellett várakoznia (8. kép).
7 órára jöttek a Nyugdíjasklub lányai, egy nekirugaszkodásra felszeleteltek 16 kg hagymát. Egészen fél hatig rendületlenül főzték a teát, keverték a szörpöket, kenték a kenyereket zsírral, kenőmájassal, margarinnal, lekvárral, mézzel (9-10. kép) . Vendégeink is érezték, hogy mindezt jó szívvel, önként végzik, kedves szó is jutott az étkek mellé. Többen elhozták lányukat, unokájukat is besegíteni, lelkesedésüket rájuk is ráragasztották. Köszönetünket fejezzük ki minden segítőnek, nélkülük nem sikerülhetett volna ilyen jól rendezvényünk.
10 óra előtt érkezett Samu Kati (11. kép) leváltani Balogh Zolit a rajtnál, aki Harman Marcival a 30 km-es seprű szerepét vállalták fel. Fél 11-től kezdett Tarjáni Ági és Bende Beatrix a Gazda-erdő Vízműnél.
A helyi televízió délelőtt folyamán többször készített felvételt a túrázókról, 11 óra körül pedig riportot készített Gethe Lacival és velem.
Tagjaink közül a túrán részt vett Dalmi Éva, Csüri Juti, Szmolicza Pista, Éva és Peti.
Az emléktúrán 480-an indultak, ami nagyon szép szám. A statisztika (túratávok közti megoszlás, az isaszegi indulók pontos száma, stb.) csak a regisztrációs lapok feldolgozása után válik véglegessé.
Eddig már több E-mailt is kaptam, melyben a résztvevők megköszönik a jó sikerült túrát. Mi is köszönjük nekik, hogy megtisztelték rendezvényünket, reméljük jól érezték magukat, - és ha így van, jó hírét viszik Isaszegnek, segítőknek, rendezőknek. Köszönetet mondok társrendezőnknek, klubtag segítőtársaimnak, szponzorainknak. Jövőre ismét találkozunk!
Kép és szöveg: Notter Béla
Ui: további hangulatképek találhatók 12-23. sorszám alatt.
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges
Rádióriport
Notter Béla, 2009. április 6. 21.38Csütörtökön éppen jelzést festettem Pécelen a Koporsó-völgyben. Nagy küzdelemben voltam egy galagonya-szederbokor párossal a P+ jelzés indulópontján , mikor megszólalt a telefonom. Az első meglepetésem az volt, hogy Kránitz Balázs, az MR1- Kossuth Rádió népszerű riportere keresett. A másik, még nagyobb meglepetés akkor ért, mikor elmondta, hogy - láss csodát! - épp a jelzésfestésről szeretne riportot csinálni velem. Ennél jobban nem is időzíthetett volna!
Szombat reggelre beszéltünk meg találkozót Isaszegen a lakásomon. Mikor megérkezett, kimentünk a kedden felújított Z sáv jelzéssel ellátott útra az Öregtemplom közelébe. Ott hosszabb riport készült az útvonalak festéséről, e célból megmozgatható emberekről, túrákról. El nem mulasztottam többször is megemlíteni az Isaszegi Természetbarát Klub nevét.
Ha csak közbe nem jön valami, a riport hallható lesz csütörtök reggel 5 és 6 óra között, valamint a Napközben című műsorban 9 és 11 óra között.
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges
Újabb festési munkálatok
Notter Béla, 2009. április 3. 22.09A hét eleje kemény festési-, útvonal-tisztítási munkával telt el. Ilyen munkákra mindig szükség van, aktuálissá, egyben sűrgössé mégis a hétvégén megrendezendő Isaszegi Csata Emléktúra miatt vált. Nagyon rosszul esne, ha a - reményeink szerint - nagyszámú turista kiszámított, drága idejét útvonal-keresgéléssel töltené. Az előző hetekben meg olyan vacak idő volt, hogy a festés szóba sem jöhetett.
Vegyük sorjában, melyik útvonalat sikerült felújítani az Isaszegi Természetbarát Klub egyszemélyes, lelkes csapatának, azaz nekem:
2009.03.31. A tavaly alpozófestékkel feltett fehér telikör jeleket zománcfestékkel újrafestettem az Emléktúra 15 km-es távján a Római katolikus templom - Madách u. - Nap u. - Mátyás kir. u. - Szentgyörgyi út (telefon ália) - Kőkereszt - névtelen fasoron át a Sápi útig - Sápi út - Szobor-hegy útvonalon.
2009.04.01. Ezen a napon a Sápi úttól kezdtem festeni a Honvéd-sírokig, valamint az Öregtemplomtól a Rákóczi utcáig fehér telikör, ezenkívűl a Honvéd-sírok - Öregtemplom útvonalon a zöld sáv jelzést.. A régi jelzések felújításán felül sok új jelet és irányító nyilat is felfestettem, mert a nyáron nagyra növő csalánosban helyenként alig lehetett látni a jelzést.
2009.04.02. Február 3-án jelezte Balogh Zoli, hogy a Pest Megyei Piros jelzései részben eltűntek Pécelen a Koporsó-völgyben egy tarvágás következményeként (ld.a 2009.02.03-ai cikket). Ezt a szakaszt láttam el új jelzésekkel, és - ha már ott jártam - a P+ jelzést is felújítottam a S sáv kiágazásáig.
Ha valakiben kedvet ébresztettem útfestés-ügyben, szívesen veszem segítségét, tervem - na és javítandó út - még ezer is akad.
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges
Jelzésfestés Pécel és Isaszeg között
Notter Béla, 2009. március 24. 18.39Alig két hét múlva itt van az Isaszegi Csata Emléktúra. A szervezés sok munkája mellett az is feladatunk, hogy a turistajelzések jól követhetőek legyenek, logikus sorrendben kövessék egymást, ne takarják azokat el benőtt ágak.
E feladat végrehajtására indultunk vasárnap reggel vonattal Pécelre. A csapat tagjai: Balogh Zoli, Harman Marci, a csapat erőssége Balogh Henrik és jómagam. A vasútállomásról a Z sáv, majd a Z háromszög jelet követve értünk a Látó-hegyi patakhoz, közben egy-egy fakó jelzést felújítottunk. Elszörnyedve láttuk, hogy a Vár-hegy egyik legszebb helyét hogyan tették tönkre lelkiismeretlen szemetelők. Láthatóan valaki beköltözött a barlangba (most üres volt), mert a bejáraton pokrócok lógtak, és a "házigazda" az összes kikukázott szemetet az árokba szórta. Itt lesz a túra egyik ellenőrzőpontja, cukorkát is osztunk a túra résztvevőinek, tehát mindenki eltölt pár percet a barlangnál. Emiatt is lesz feltűnő ez a sok szemét, a barlang környékének elcsúfítása. A patakvölgy elhagyása után nemsokára a Z jelzés elkanyarodott a túra útvonalától, így teljes erőbedobással nekiláttunk a fehér telikör jelzés felújításának. A tavaly festett alapozófestést zománcfestékkel láttuk el, új jelet pedig alapozófestékkel vittünk fel a fákra, oszlopokra. Közben mindenütt megtisztítottuk a jelzések környékét, begyűjtve a galagonyabokrok, akácok ellentámadásának érzékeny jelét, a mély szúrásokat, karcolásokat.
Kilenc kilométer festés, rendületlen kaszabolás után értünk ki a szennyvíztisztító telep mellett az Isaszeg-Pécel országútra. Itt kettévált a csapat, mert Henrik fáradtsága révén már nyűgös lett, nekem pedig haza kellett mennem, mivel vendégeim jöttek. Zoli és Marci még megcsinálta a P négyszög jelzésig (Tőzeg-tavak) a maradék 3 km-es táv festését, felújítását.
Április 5-éig még fel kell újítanunk a 15 km-es táv katolikus templom - Szentgyörgypuszta - Sápi-út - Honvéd-szobor közti 7,4 km, a Pap-hegyi kertek és Bolnokai-domhát közti 650 m, és Pécelen a Koporsó-völgyben lévő kb. 600 m hosszú szakaszt. Segítőket szívesen látunk e munkához!
Notter Béla





- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges
VI. Isaszegi csata emléktúra
Notter Béla, 2009. március 7. 11.1245, 30 és 15 km-es távokon - 2009. április 5. (vasárnap)
Az Útvonalkövetők Klubja és az Isaszegi Természetbarát Klub – Isaszeg Város Önkormányzatának, az Isaszegi Nyugdíjasok Baráti Körének valamint a Csányi Szörme Kft. támogatásával – 2009-ben már hatodik alkalommal rendezi meg hagyományos teljesítménytúráját, amelyre valamennyi érdeklődőt szeretettel várunk, köztük Önt/Téged, ismerősei/de/t, barátai/da/t is! A túra megrendezésével az 1849. április 6-án vívott isaszegi csatának kívánunk emléket állítani, valamint megismertetni a természetjárókkal, turistákkal a Gödöllői-dombság kevésbé ismert, teljesítménytúrák által eddig még szinte alig, vagy egyáltalán nem érintett szép tájait, turistaútjait.
Rajt és cél: Csányi Szőrme Kft (2117 Isaszeg, Aulich u.21.) a volt Nyugdíjas Klub és a Városi piac között, a vasútállomástól 70 m-re .
A túra útvonala:
45 km: Isaszeg, Csányi Szörme Kft. telephelye (volt Nyugdíjas Klub) – Április 6. utca – Szentgyörgypuszta – Sápi út – Honvédsírok – Öregtemplom – Rákos-patak hídjai – Bolnokai-dombhát – Tőzeg-tavak – Isaszeg, Nyugdíjas Klub – Szent Márton kútja – Falumúzeum – Szobor-hegy – Honvédsírok – Öreg-hegy – Hársas – Bajtemetés – Koporsó-völgy – Levendulás-völgy – Pécel – Vár-hegy – Látó-hegy – Gazda-erdő, vízmű – Péceli műút, kereszt – Bolnokai-dombhát – Tőzeg-tavak – Isaszeg, volt Nyugdíjas Klub.
30 km: Isaszeg, volt Nyugdíjas Klub – Szent Márton kútja – Falumúzeum – Szobor-hegy – Honvédsírok – Öreg-hegy – Hársas – Bajtemetés – Koporsó-völgy – Levendulás-völgy – Pécel – Vár-hegy – Látó-hegy – Gazda-erdő, vízmű – Péceli műút, kereszt – Bolnokai-dombhát – Tőzeg-tavak – Isaszeg, volt Nyugdíjas Klub.
15 km: Isaszeg, volt Nyugdíjas Klub – Szent Márton kútja – Falumúzeum –Szentgyörgypuszta – Sápi út – Szobor-hegy – Honvédsírok – Öregtemplom – Rákos-patak hídjai – Bolnokai-dombhát – Tőzeg-tavak – Isaszeg, volt Nyugdíjas Klub
| A túra neve: | I-45 | I-30 | I-15 |
| Táv: | 44.0 km | 29.2 km | 16.5 km |
| Szintemelkedés: | 1030 m | 800 m | 245 m |
| Rajt és cél helye: | Isaszeg, volt Nyugdíjas Klub (a vasútállomástól 100 m-re) | ||
| A rajt ideje: | 6:00 - 7:30 | 6:00 - 9:30 (10:30) | 6:00 - 11:30 |
| Pontnyitási sebesség *: | 7.0 km/h | 6.0 km/h | 7.0 km/h |
| Szintidő: | 11.5... 10 óra | 8 óra | 5.5 óra |
| Nevezési díj: | 600 Ft. / fő | 600 Ft. / fő | 500 Ft. / fő |
| Kedvezményesen: | 500 Ft. / fő | 500 Ft. / fő | 400 Ft. / fő |
A kedvezményes nevezési díj TTT tagjaira, valamint a Topikos Túrázó Bolondokra vonatkozik. Isaszegi lakosoknak a nevezés ingyenes!
*Az ellenőrzőpontok a legkorábbi (6 órai) rajthoz viszonyítva a megadott sebességre nyitnak, és távonként a szintidőnek megfelelően, egyenletes sebességre (45 km-en 4,4 km/h) sebességre zárnak. A megadottól gyorsabban haladni szándékozókat kérjük, az indítási időszak végén, míg a lassabban haladók lehetőség szerint az indítási időszak elején induljanak! Az isaszegi falumúzeumban eltöltött időt jóváírjuk annak, aki ezt igényli, és nem vesszük figyelembe a szintidőnél.
Szolgáltatás: üdítő, zsíros- és vajas kenyér, édesség, valamint csomagmegőrzés.
Díjazás: oklevél, kitűző (a teljesítés számához kötődik)
A rajt megközelítésére a 4:38-tól minden óra 38. percében Budapest-Keleti pályaudvarról Hatvanba induló személyvonatokat ajánljuk (a menetidő 32 perc).
Ajánlott felszerelés: Gödöllői-dombság turistatérkép (MTSZ, 2. kiadás), bejáratott túracipő, esőköpeny, íróeszköz, fényképezőgép.
A túrával kapcsolatosan érdeklődni lehet:
Gethe László rendező 2117 Isaszeg, Április 6. utca 70. Tel: (70) 380-3291, e-mail: gethe [dot] laszlo [at] gmail [dot] com
Notter Béla rendező 2117 Isaszeg, Wesselényi út 4. Tel: (20) 254-1746, e-mail: notter [at] fotnet [dot] hu
Valamint a http://www.utvonalkovetok.hu és a http://itk.isaszeg.info weboldalon.
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges
Tanösvények Vác környékén (Gyadai + Duna-ártéri tanösvény)
Notter Béla, 2009. március 4. 22.21Dátum
Jelentkezési határidő
Túratáv
Szintemelkedés
Találkozó
Látnivalók
Hazaérkezés
Vészforgatókönyv
Ha véletlenül nem lesz annyi kocsi mint ahány jelentkező, vagy valakinek egyszerűbb tömegközlekedési eszközzel utazni, akkor ők a következő lehetőségek közül választhatnak:
- A vonat Gödöllőről 6:31 –kor, Isaszegről 6:39 –kor indul, Keleti pu-ra ér 7:12 –kor, 73-as trolival a Nyugati-pu-ig, onnan a 7:42 –kor induló vonattal Vác állomásig kell utazni. Katalinpusztáról visszajövünk a vonattal érkezőkért.
- Budapestről lehet a fenti vonatközlekedésen felül az Árpád-hídtól 7:10 –kor induló busszal is odajutni. A buszról Szendehely-Katalinpusztán kell leszállni.
Tekintettel Katalinpuszta és Vác közelségére, semmiképpen sem jelent gondot az, hogy azokat akik busszal, vagy vonattal érkeznek, elvigyük Katalinpusztára és visszahozzuk Vácra.
Megjegyzés
Kérek mindenkit, hogy – a többiek érdekében is – tartsa be a határidőt azért, hogy legyen időm a kocsikban lévő szabad helyeket szétosztani
Jelentkezések
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges
Zsidó temető
Országosan is ritkaságszámba megy az ilyen szépen karbantartott zsidótemető, mint az isaszegi. Az első temetkezések időpontja az 1700-as évek közepére tehető, az utolsó temetkezés 1943-ban volt. Említésre méltó Link Henrik 1848/1849-es szabadságharcban részt vett szanitécének sírköve (akit 1934-ben 104. éves korában temettek el), valamint Haas Béla I. világháborúban hősi halált halt 19 éves katona díszes síremléke. A II. világháború borzalmaira emlékeztet egy emlékmű, melyre az 1944-ben koncentrációs táborba elhurcolt isaszegi zsidó családok neveit vésték.
A temető gondnoka: Tóth Ottó, tel.: (28) 494-902.
Honvéd-sírok
A felső részen három obeliszk (1907) alatt magyar tömegsírok halottjai nyugszanak. Velük szemben a császári katonák síremléke látható, melyet Isaszeg Nagyközség Önkormányzata állíttatott a megbékélés jegyében (1999). 2008-ban az Együttműködés Isaszegért Egyesület Makovecz Imre tervezte Vértanúk Emlékfáját, az „Emlékező Angyal”-t állította ki.
A terület alsó részén (Két katona-völgy) található az Ismeretlen lengyel kapitány síremléke, melyet 2007-ben az Isaszegi Múzeumbarátok Köre újított fel, közelében Harsányi Bálint huszár őrmester sírja. A csatát ismertető és térképét ábrázoló táblák mellett, mindkét oldalán gondozott pihenőt találunk esőbeállókkal, padokkal, asztalokkal, erdei játszótérrel.
Honvéd-szobor
Marcsányi István kántortanító javaslatára, országos közadakozás révén létesült. Radnai Béla (1873–1923) öt és fél méter magas, sóskúti mészkőből faragott alkotását, a jobbjában kivont kardot tartó zászlóvivő honvédet 1901-ben avatták. Három oldalán a csatát vezénylő honvédtábornokok – Aulich, Damjanich, Klapka – arcképei, főhomlokzatán Görgey Artúr domborműve (1934). Az alatta lévő kriptában nyugosznak a közeli dombokon korábban eltemetett 48-as honvédek csontmaradványai. A kovácsoltvas kerítést később Udvary Antal isaszegi plébános saját költségén készíttette el. A honvédemlékmű környezetét korábban a helyi önkormányzat díszburkolattal, díszkivilágítással látta el és parkosította, valamint pihenő asztalokat, padokat helyeztetett el. Környezete minden évszakban szépen ápolt, gondozott.
Öregtemplom
A dombon álló műemlék Öregtemplom XII. század végi körtemplom helyén épült Szent Márton tiszteletére a XV. század végén. A XVIII. században, majd 1904-ben renoválták, 1971-ben az Országos Műemléki Felügyelőség szakszerű régészeti feltárást és felújítást végzett. Homlokzat előtti tornya nyolcszög-alapú, sisakja egyszerű, barokk kori, törtvonalú fazsindellyel fedett. A hajó négy boltszakaszos, fiókos dongaboltozattal fedett, három-három félköríves ablaknyílással (Szentháromság-ablak). Két oszlopon és három ívnyíláson nyugszik a barokk átépítésű kórus. A torony és a hajó nyugati végének sarkain lévő támpillérek gótikus eredetűek, a többi támpillér barokk. Szószéke XVIII. századi. Az egykor zsindelyfedésű erődtemplom ovális kerítő falának részletei újrarakva láthatók.
A templom bejelentkezéssel látogatható: Ecseri Pál temetőgondnok, telefon: (28) 493-010.



