váronézés
Szabadkígyós, Békéscsaba
Notter Béla, 2023. szeptember 22. 11.0418-an most szerdán túra helyett Szabadkígyóson a felújított Wenckheim-kastélyt tekintettük meg, majd Békéscsabán sétáltunk a városban, gazdagítva azt a Munkácsy Emlékház meglátogatásával.
Viszonylag korai indulással vonattal utaztunk Békéscsabára, onnan pedig busszal tovább Szabadkígyósra. A buszmegállótól negyedórás sétával értünk az 1875 és 1879 között felépült eklektikus, neoreneszánsz stílusú épülethez, melynek terveit Ybl Miklós készítette. A bejárat a kastély hátsó fertályán található. Ugyan megpróbáltam tárlatvezetést megrendelni, de a nagy látogatottság miatt nem sikerült. Így magunk jártuk be a kastély földszintjét (az emelet nem látogatható). A tájékozódást nagyban segítették az interaktív berendezések. A belső termek után 175 lépcsőfokon fel lehetett jutni a torony kilátójába. Ezt követően még megnéztük a kívülálló kápolnát. Maradt még időnk a busz indulásáig, így a tervezett békéscsabai gyorséttermi ebéd helyett egy helyi büfében kóstoltuk meg a sült csabai kolbászt.
Békéscsabára visszabuszozva az Andrássy úton sétálva – egy fagyizót közbeiktatva – jutottuk el a Városházához, ahol a belső udvart is sikerült megnéznünk. A katolikus templomnál jobbra fordultunk, áthaladtunk az Élővíz-csatorna hídján és a Munkácsy Emlékházat – immár vezetővel – tekintettük meg parkjával együtt. Ezután a 2019-ben leégett István Malom mellett a Széchényi Ligetben páran még elgyalogoltunk a Körösök Völgye Látogatóközponthoz. Ezután már indulnunk kellett a pályaudvarra, hogy helyjegyes IC-vonatunkat elérjük.
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges
Szentendre-környéki kirándulás, városnézés
Notter Béla, 2009. augusztus 3. 16.39Félve a nagy melegtől, korán indultunk. 6 órakor Isaszegen gyülekeztünk, majd ezt követően Gödöllőre mentünk, ahonnan 6 óra 20-kor indultunk tovább. A megépült M0-ás és a Megyeri-híd nagyon megkönnyítette Pilisbe jutásunkat, így már 7 óra előtt a szentendrei HÉV-végállomásnál találkozni tudtunk Pestről érkező túratársainkkal.
Nagy meglepetésünkre és örömünkre a 10 hónapos, névnapját ünneplő Boglárkát is hozták szülei. Jó magaviseletével meg is hálálta a kirándulás lehetőségét. Lajos-forráshoz együtt, mind a 25-en mentünk fel kocsival. A felvezető út minőségén erősen látszik a karbantartás hiánya.
A forrásnál lévő parkírozóban rajtunk kívül alig volt kocsi, csak a kannatöltögető embereket láttunk. Az elengedhetetlen sütemény, gyümölcs kínálás után nekivágtunk az útnak. A túravezetést a nemrég vizsgázott Harman Marcinak adtam át, hadd gyakorolja tudományát. El is látta feladatát becsületesen.
A kék kereszt jelzésen folyamatosan lejtős úton indultunk. Egyáltalán nem volt még meleg, jobbról sokáig mély völgy mellett haladtunk. A János-forrás – mely már sajnos csak nevében forrás – után immár Z sáv jelzésen jó kis emelkedő következett. Ahogy kiértünk Pomáz felé eső kilátóponthoz, kis pihenőt tartottunk, majd a Petőfi-kilátóhoz, és a mellette lévő Gomba-sziklához mentünk. Ezután a Kő-hegyi menedékház, mint kávézóhely szerepelt programunkban. Az 1933-ban Magyar Turista Egyesület Szentendrei Osztálya által épített menedékház azon nagyon kevés turistaszállások egyike, mely mai is működik.
Továbbra is a zöldön haladtunk alig, majd kissé erőteljesebb lejtmenetben. A Sás-völgy elérésekor visszaútban mehettünk volna a S+ jelzésen is, de mi a Vasas-hasadék felkeresése miatt a Z barlang jelzésen mentünk, leadott szintmagasságunkat visszaszerezve. A Vasas-hasadék nagyszerű természeti képződmény. A sziklaszoros látványa is lenyűgözte a csapatot, a bátrabbak – de lehet, hogy egyszerűen csak soványabbak – ezután még a kb. 25 m mély, egyre szűkebb és meredekebben lejtő hasadékot is végigjárták. Érdekes volt a hasadék legvégén látni az élelmes fák gyökérvégződéseit. Továbbhaladva a Csepel-forrás közelében haladtunk el, Zoli, Marci és Henrik nem is állhatta meg, hogy fel ne keresse azt. Ez a forrás se bővizűségéről fog elhíresülni. A Cseresznyés-árok elérése után időnként fátlan területeken vezetett utunk. Ekkor már erősen meleg volt. Szerencsére pár perc múlva megérkeztünk a Lajos-forrásnál lévő rétre, ahol még voltak árnyékban lévő pihenőpadok. A forrásnál megtöltöttük vizes edényeinket, majd elindultunk kocsival Szentendre felé.
Parkírozóhely keresésével nem akartuk nehezíteni életünket, ezért a Szentlászlói úton álltunk meg, közel a Dunakanyar úthoz. Innen besétáltunk a Belvárosba. „Segítségképpen” volt egy Szentendrei séták elnevezésű prospektusom. Miután pár dolog nem úgy szerepelt rajta, mint a valóságban, bementem a Tourinform irodába. Elmondtam nekik, mi–mindent tapasztaltam. Elcsodálkoztak és adtak egy másik térképet. Az se volt különb. Amik rendszeresen össze-vissza jelentek meg e térképeken: Pozsarevacska-, Preobrazsenszka-, Belgrád-, református templom, Baptista Imaház. Kovács Margit Keramikus Múzeumába a belépőjegyet a Képtárban (miért ne?) kell megvenni. Szerencsére a kimondottan udvariatlan pénztáros se tudta elvenni kedvünket a múzeum megnézésétől. Ezután lesétáltunk a Duna-partra, majd a Szerb Ortodox Egyházművészeti Gyűjteményt és a Belgrád Templomot néztük meg. Értékes gyűjteményt, udvarias, kedves múzeumi alkalmazottakat láthattunk. Fél négy felé fejeztük be városnéző sétánkat, majd indultunk hazafelé.
A fényképeket készítette: Dalmi Éva, Harman Márton, Maszlagi Sándor, Notter Béla
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges
Tanösvények Vác környékén (Gyadai + Duna-ártéri tanösvény)
Notter Béla, 2009. március 4. 22.21Dátum
Jelentkezési határidő
Túratáv
Szintemelkedés
Találkozó
Látnivalók
Hazaérkezés
Vészforgatókönyv
Ha véletlenül nem lesz annyi kocsi mint ahány jelentkező, vagy valakinek egyszerűbb tömegközlekedési eszközzel utazni, akkor ők a következő lehetőségek közül választhatnak:
- A vonat Gödöllőről 6:31 –kor, Isaszegről 6:39 –kor indul, Keleti pu-ra ér 7:12 –kor, 73-as trolival a Nyugati-pu-ig, onnan a 7:42 –kor induló vonattal Vác állomásig kell utazni. Katalinpusztáról visszajövünk a vonattal érkezőkért.
- Budapestről lehet a fenti vonatközlekedésen felül az Árpád-hídtól 7:10 –kor induló busszal is odajutni. A buszról Szendehely-Katalinpusztán kell leszállni.
Tekintettel Katalinpuszta és Vác közelségére, semmiképpen sem jelent gondot az, hogy azokat akik busszal, vagy vonattal érkeznek, elvigyük Katalinpusztára és visszahozzuk Vácra.
Megjegyzés
Kérek mindenkit, hogy – a többiek érdekében is – tartsa be a határidőt azért, hogy legyen időm a kocsikban lévő szabad helyeket szétosztani
Jelentkezések
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges