Mecseki túrák
Három éve a Mecsek keleti felében, most a nyugati fertályon túráztunk 29-en. Többnapos túrán ez majdnem rekordszám. Minden túrának volt rövidebb és hosszabb változata is.
04.29. péntek
Kb. 280 km-es utazással az Orfű felé vezető út mellett, Remete-rétnél kezdtük első napi túránkat. Hét órai indulással háromnegyed 11-re értünk oda. A rövidebb túra résztvevői a bicikliúton mentek a Mecsek Gyöngye Apartmanházig, onnan a szentkúti harangtorony érintésével a Remeterétre. Ez az út 6,2 km hosszú volt 154 m szintkülönbséggel.
A hosszabb út előbb felkapaszkodott a Rózsa-hegy oldalába, majd egy-két jelzés váltásával a Patacsi-mezőre jutott. Az itt lévő pihenőben megebédeltünk. Immár nem éhesen, szép úton (egy darabig az Égervölgy-patak mellett) értünk el mi is Mecsek Gyöngye Apartmanházhoz. Innen útvonalunk megegyezett a rövidebb túra útvonalával. Útközben megkóstoltuk a Kancsal-forrás vizét, körbejártuk a szentkúti harangtornyot, mely egy forrás fölé épült. A Remete-réti esőbeállónál vártak be a többiek. Mi 10,5 km-t tettünk meg 427 m szintkülönbséggel.
Ezután a Cserkúton lévő két szálláshelyükre autóztunk. Vacsorára a közelben lévő Kővágószőlősre sétáltunk át. Visszaérve szállásunkra mérsékelt létszámmal beszélgettünk, iddogáltunk.
04.30. szombat
Ezen a napon nem egy helyen kezdtek a rövid és hosszabb távot választók. Az előbbiek Abaligetre mentek, túraként végigjárták a Denevér tanösvényt. Ez 5 km hosszú volt,114 m szinttel. Ezt követően az egyik kocsi utasai a Balázs-hegyi kilátóhoz, a másik pedig az orfűi Papírmalomhoz és a Vízfő-forráshoz ment
A hosszabb távot választók Mecsekrákosról indultak, Bános érintésével Vágotpusztáig gyalogoltak, majd a Lóri-kulcsoháznál megebédeltek. Továbbmenve érintettük a Mecsek Házát, a Barlangkutatók forrását és Vízfő-forráshoz (a Mecsek legnagyobb vízhozamú karsztforrása) értünk. E mellett van a hasonnevű barlang bejárata, valamint a Forrásház is. Legutóbbi látogatásunk óta újdonság az Orfű-patak mellett kiépített látványos Füzesi Antal-sétány. Ez a Papírmalomig vezet el egy pallósoron, alatta a medvehagymák özöne. Visszaútban Mecsekrákos felé elhaladtunk az Orfűi-tó mellett, majd a faluban megnéztük a Szent Márton püspök kápolnát, a Kemencés-udvart (csak kívülről, mert most valamiért nem látogatható). Ezután felautóztunk a Balázs-hegyre, ahol felmásztunk a kilátóba. Csodás kilátás nyílt a környékre, a Pécsi-, és a Herman Ottó-tóra. Utolsó látnivalónk a környéken a Sárkány-kút volt, amelyből most nem dübörgött ki a víz, de így is megéri felgyalogolni oda. Túránk 12,1 km hosszú volt 289 m szintkülönbséggel.
Vacsora után végre sikeres volt a „társasélet gyakorlása” nevű program, sokat nevettünk, jól éreztük magunkat.
05.01. vasárnap
Kocsival mindnyájan a 67-es út mellett lévő Mozsgóba utaztunk, ott leparkoltunk, majd a túra rövidebb és hosszabb változata együtt indult. A Poronica-patak völgyében való haladás után előbb a rövid táv tért le jobbra, majd másfél km után mi is elkezdtünk kapaszkodni felfelé. Lényegében ez az egy jelentősebb emelkedő volt az úton. A gerinc után jobbra, a S jelzésre tétünk azon kb. félúton elértük azt a helyet, ahol a rövid túra résztvevői is feljöttek. Innen megint együtt haladt a két táv. A Zsibóti Szőlőknél nagy alma és szőlőültetvényeket láttunk, és rá lehetett látni a csertői Halastóra, valamint a mögötte lévő falura. Igazán látványossá a tájat a virító repcetáblák tették. Leereszkedtünk Mozsgóra, ott megnéztük a Biedermann kastélyt és parkját. A két táv így alakult: 7,2 km 100 m és 11,2 km 191 m szinttel.
Kocsiba ültünk és Szigetvárra hajtottunk, de közben megnéztük a Török-magyar Barátság Parkot. A városban első utunk a várba vezetett, itt foglaltam időpontot tárlatvezetésre. Ennek része volt egy fegyverbemutató, és az 1566-os szigetvári csatát bemutató ismertető is. Mindkettő élvezetes volt. A várlátogatás után besétáltunk Szigetvár belvárosába, és egy rövid sétát tettünk.
05.02. hétfő
Összepakoltunk, megreggeliztünk, majd gyülekeztünk a túrákra. Ezúttal három túra közül is lehetett választani. Legtöbben a Laci vezette túrára mentek, ami a környék leglátványosabb részeit (Babás-szerkövek, Farkas-kő, Zsongor-kő, Pálos kolostorrom) fűzte össze. Ezt a túrát korábban már többen megtettük. A mostani út adatai: 8,8 km, 400 m szint. Különböző okokból a rövid túrára (5,4 km, 184 m szint) is többen mentek a szokottnál. A túrákra való jelentkezéskor már mindenki kiválasztotta kedvére valót, a harmadik túrára maradt egy ember (én), így egyedül tettem meg a 12,8 km-es távot 525 m-es szintkülönbséggel. Ez az út tulajdonképpen két körből állt, melynek első körét tették meg rövidtúrások, de a Farkas-forrástól az első túrán résztvevők is erre mentek vissza Cserkútra. Túrák után mindenki szerencsésen hazaért.
A képeket Babi (B) és jómagam készítettük.
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges