Balaton-felvidéki kéktúra, II. rész
A túraútvonalat egyénileg átszabva a tótvázsonyi úttól Ábrahámhegyig gyalogoltunk négynapos utunkon, 50 km-t megtéve 1285/1349 méteres szintkülönbséggel. Az időjárás megint kegyes volt hozzánk 2 nap nyár, két nap ősszel.
10.13. péntek
A túra indulópontjára, a tótvázsonyi út és BFK kereszteződéséhez vonattal és kocsival utaztunk. Indulás után az első emelkedő a Kis-Gella volt, majd ezt követte nagytestvére. Leereszkedve a hegyről az igen látványos Cseri-kastély (épült 1927-ben, az új - stílusban hasonló épület - pedig 1992-ben, ez utóbb szállodaként üzemel). A Hosszú-hegyen haladva már több helyen őszi színekben pompázott az erdő, Hideg-hegyen pedig időnként leláttunk a Balatonra, Tihanyi-félszigetre. Közel jártunk a Zádorvárhoz, de most nem tettünk kitérőt oda, mert már voltunk ott egyszer az ITK-val. Mencshelyen elfoglaltuk szállásunkat, és elfogyasztottuk nagyon finom vacsoránkat. A megtett táv 12,9 km volt 321/294 m szinttel.
10.14. szombat
Reggeli után továbbindultunk, és előbb a Halom-hegyi Vulkán tanösvényt jártuk be. A kilátó tövében egy óriási kőtérkép mutatta be a Balaton körvonalát, és a körülötte elhelyezkedő bazalt tanúhegyeket. Máshol egy szűk szilafolyosón jutottunk be az egykori kőbányába. Az út vegyesen hol szőlők, hol erdőben haladt Szentantalfáig, közben érintettük a Herendi-kút- és templomromot is. Szentantalfa után egészen a Hegyestű lábáig szőlők voltak. Egy szőlőbirtokon egy kis frissítőre megálltunk. Hegyestű előtt még egy komolyabb emelkedő jött, aztán már ott is voltunk Geológiai Bemutatóhelynél. Besétáltunk a bazaltorgonás volt bányaudvarra, majd meredek lépcsősoron a kilátóhelyig kapaszkodtunk fel, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a Balatonra, a túlparton lévő Fonyód-hegyre, Badacsonyra, s a körülötte lévő tanúhegyekre. A napi túra adatai: 14,1 km, 341/406 m szint. Túra végén elfoglaltuk köveskáli szállásunkat, majd vacsorázni Révfülöpre hajtottunk
10.15. vasárnap
Ezen a napon nem követtük a BFK-útvonalát, hanem felkerestük a szentbékkállai Kőtengert. Nagyon féltünk az időjárástól, mert nagy esőt és viharos szelet jósoltak. A levegő ugyan jócskán lehűlt (az előző napi 28 foknak a felére), de esőből csak egy kicsi jutott, a szél is gyenge maradt, majd el is állt. Szőlők között vezetett az utunk, közben először a Töttöskáli-templomromot, majd egyre emelkedve az Öreg-hegyi kutat néztük meg. Az Öreg-hegyről leereszkedve Szentbékkállára értünk be, ahol a Velétei-palotaromhoz másztunk fel. Innen lejutva a Kálvária mellett elhaladva a környék legnagyobb látványosságához, a Kőtengerhez gyalogoltunk. Itt nagyon érdekes sziklaformátumokat láthatunk, legkarizmatikusabb közülük egy óriási ingókő, melynek neve Kelemen-kő. Hazafelé megebédeltünk egy fogadóban. 13 km-t gyalogoltunk 280 m szinttel.
04.16. hétfő
Salföldről indult utolsó napi túránk. A faluban megkapóan szép házak vannak, rendre felújítva. Egy emelkedő után a Csönge-hegyi kilátóhoz értünk, amelyről csaknem körpanorámában gyönyörködhettünk. Dél-délkelet felé kitekintve látszott a Balaton és a kavicsbánya-tó is. Továbbhaladva előbb felkapaszkodtunk a Csönge-hegyre, majd onnan leereszkedve a Pálos-kolostorromnál találtuk magunkat. Az 1263-ban épült templom és kolostor részben felújítva viszonylag jó állapotban van. Továbbgyalogolva beértünk Ábrahámhegyre, azon belül is a Folly Arborétumba. A belépőjegyek megvásárlása után keresztül-kasul bejártuk az arborétumot, melyben nagyon sok fajta örökzöld és virág található. Különös alakú kilátójából öröm körbenézni. Ezután páran még az arborétumban maradtak, a vonattal utazók, valamint Babi/Laci Ábrahámhegy-vasútállomáshoz ment. Ezen a napon 9,9 km-t tettünk meg 343/369 m szintkülönbséggel.
- A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges